צור קשר

מאמרים

אוכל בחופשה - הרמוניה או כאוס?

ל. היתה מאד מודאגת לפני הנסיעה לאילת.

"מה יהיה? אני דואגת...אני נוסעת לארבעה ימים למלון באילת. חופשה משפחתית. חצי פנסיון...."
"כשאני בחופשה הכל מותר, יש שפע, אני לא מסוגלת לעמוד מול כל כך הרבה פיתויים, אלה לא דברים שיש לי ביומיום, הכל נראה לי טעים, אני לא רוצה להפסיד שום דבר וחוצמזה....זה גם לגיטימי לאכול דברים משמינים ליד אנשים, ליד המשפחה, מה שאני לא עושה בדרך כלל. אני כמו כולם. ממילא כולם מתבהמים...."

חופשה וחופש מתערבבים להם יחד לחוויה שהתוצאה שלה באוכל היא כאוס גדול. הרבה מדי, מעמיס מדי, כבד מדי.
איך אפשר להינות בחופשה מהאוכל (זה חלק מהכיף!) ולהרגיש מדויק????

כשאנחנו יוצאים לחופשה אנחנו רוצים גם להרגיש חופש. חופש ממגבלות, מאחריות, ממטלות. חופש לעשות מה שאנחנו רוצים, מתי שאנחנו רוצים, בלי מחויבות ובמקסימום הנאה. להשתחרר. לא ככה?
התפיסה הזו שלנו את החופש פוגשת גם את האוכל. לא רק שבחופשה אנחנו נחשפים למאכלים חדשים, מעניינים, מסקרנים ומפתים, אנחנו גם באים לשם עם כוונה טהורה של חופש מוחלטטטטטטטט.
אז שאף אחד לא יגיד לי מה לאכול, מתי לאכול וכמה לאכול!!! אני בחופש!!!!!!!
וכך, אנחנו מוצאים את עצמנו מעמיסים צלחות שוב ושוב בארוחת הבוקר, מגזימים בגלידות בבריכה, ובלי כל קשר למידת הרעב שלנו בודקים כל מטעם אפשרי שנמצא בסביבתנו. חופש, לא ככה?
אם עכשיו לא, אז מתי כן? כשנחזור הביתה נעשה דיאטה.

האם אפשר להינות מהאוכל בחופשה בלי “לשלם על כך מחיר”?

אפשר. אפשר אפילו להינות יותר
נתחיל מזה שנאכל את מה שבאמת טעים לנו, ולא את כל מה שקורץ
נאכל את מה שאנחנו בוחרים, אם בבופה או בתפריט המסעדה
“נבזבז” מקום בצלחת על ירקות.
נעצור כשאנחנו שבעים ולא כמה שלבים לאחר מכן
נמלא בצלחת פעם אחת, ולקראת הפעם השניה נבדוק מה באמת שווה את זה ואם בכלל
נזכיר לעצמנו שלהיות קליל במהלך היום, זה חלק מחוויית החופשה הנעימה שלנו

“המחיר” לא נמדד רק בקילוגרמים של משקל עודף שחוזר איתנו הביתה (ולא במזוודה). המחיר הוא גם בהרגשה שלנו, שהגזמנו, שהעמסנו, בתחושת כובד, בידיעה שמשהו אחר מנהל אותנו, וזה לא הקשבה אמיתית שלנו לצרכים שלנו.

אבל זה חופשי וחינם ובשפע…
איך להשלים עם ההרגשה הזו של..הפסד…שאני מפסיד/ה דברים טעימים, מסקרנים, מגרים, כשאני בוחר/ת רק חלק ממה שמוגש??
חבל לנו לוותר, אנחנו פוחדים להפסיד. זו מחשבה שמנהלת רבים מאיתנו כשאנחנו פוגשים הרבה אוכל מעניין ומסקרן. הרצון לא “לוותר” על כלום, הפחד להפסיד.
אז, בחופשה הקרובה שלך, אני מזמינה אותך לנסות ולהעז לחשוב אחרת. במקום על הויתור וההפסד, שמביאים לאכילת יתר, לתחושת מלאות עד כדי כבדות ולפעמים אפילו עד כדי גועל, (שזה הפסד בפני עצמו!) לחשוב – על הרווח “מה אני ארוויח אם אבחר רק את מה שהכי מעניין/מסקרן/מגרה/טעים?” או “מה אני ארוויח אם אני רק אטעם מהכל, בכמות קטנה?”
אולי אני ארוויח הנאה גדולה יותר מהאוכל? אולי ארוויח תחושה נעימה ומספקת בגוף? אולי ארוויח שביעות רצון מעצמי על ששברתי אוטומטים מחשבתיים והתנהלתי בנחת ושקט, מתוך בחירה?

מילת המפתח היא בחירה!!!
בחירה בכמה רמות:
1. לבחור באפשרות הזו של הנאה מדויקת. לרצות להיות במקום הזה שיש בו הנאה בלי מחיר
2. לבחור את הדרך שלך להגיע להנאה הזו. להקשיב לרצונות האמיתיים בלי “רעשים” של אסור או מה יגידו או מה ראוי
3. לבחור מה וכמה לאכול. האם מעט מהרבה דברים? האם ממה שהכי אטרקטיבי בעיני? האם למלא צלחת אחת מכל טוב? האם לקחת קינוח אחד בלבד? האם לטעום מעט ממבחר קינוחים?
4. לבחור להינות ממה שלקחתי. ממה שבחרתי. לא לחשוב “מה הפסדתי”…כי יש כאן אך ורק רווח!!!
5. לבחור להוקיר את עצמי על כך שהתנהלתי בדרך שונה. להרגיש טוב בגוף ובלב, בבטן ובנפש.

ולאלה שעדיין חושבים שחופש הוא להיות בחוויה שאין בה הגבלה, שחופש הוא מקום ללא גבולות, דעו שגבולות רק מעצימים את תחושת החופש. גבולות מאפשרים להיות חופשיים בלי “מחיר”, גבולות שומרם עלינו כשאנחנו חופשיים.
מה הגבול שאתם בוחרים לשים לעצמכם כשאתם בחופשה?
לאכול רק בארוחות? לשים פעם אחת בצלחת? להגדיר את מספר המתוקים המקסימלי בחופשה? ביום? בארוחה? להגדיר את מספר המשקאות האלכוהוליים? (גבול עם הרבה רווחים אחרים…)
עכשיו תרגישו חופשיים בתוך מסגרת הגבול שבחרתם לעצמכם!

"מה באמת קרה באילת?" תשאלו...
"היה מצוין באילת, האמת שהאמנתי שאני אעמוד בזה, זה קצת טילטל אותי... בארוחות עשיתי סיבוב התבוננות, ובחרתי כמה דברים שהכי כיף לי לאכול אותם, צלחת מלאה אבל מאוזנת, גם מהמתוקים גיליתי שאני יודעת בדיוק מה אני רוצה."
"בארוחה הראשונה שוחחתי עם עצמי ואחכ זה כבר זרם טבעי, ביום השני היה לי קטע, ראיתי מישהי עם צלחת עמוסה כמו שאני הייתי "פעם"... כשעמדתי מול המתוקים פתאום ראיתי שאין שם "משהו", לא היתה לי לרגע תחושה שאני חוסכת מעצמי משהו, שהחמצתי. "נדהמתי כמה זה פשוט, הרגשתי שלא הפסדתי כלום - הרווחתי סיפוק אדיר, רק הרווחתי ולא הפסדתי כלום"
"גם שקלתי פחות כשחזרתי!!! "

צאו לחופשה, תיהנו. תיהנו ממש. מהכל. 
גם מעצמכם, גם מהתחושה הנעימה בגוף, גם מהסיפוק לבחור ולהקשיב לעצמכם
חופשה נעימה
טליה